Jak správně pečovat o matrace

      Jak správně pečovat o matrace

Pokud Vám záleží na kvalitě spánku a spánkové regeneraci, jistě jste již zainvestovali do nákupu kvalitní zdravotní matrace. Ceny takových matrací jsou poměrně vysoké v závislosti na vlastnostech, kvalitě zpracování a výšce matrace. Záruka na proležení jádra u těchto matrací je od 8 do 12 let. Proč si ale životnost Vašeho lůžka ještě neprodloužit? A hlavně jak ji nezkracovat?

V první řadě záleží na roštu, na který matraci položíte.

Ať už jde o rošt lamelový, laťkový, pevný nebo polohovací, vždy by mezery mezi jednotlivými lamelami nebo laťkami neměly být větší než 4 cm. Pokud by byly mezery větší, matrace by se při zatížení protlačovala mezi latě a postupně by došlo k trvalému poškození pěny uvnitř jádra.

Další velký vliv na životnost matrace má vlhkost, tedy pot, který během spánku vypotíme, a který snadno přechází do pěnového nebo latexového jádra matrace a svojí agresivností materiál pomalu degraduje a může dojít k předčasnému změknutí.

Proto je vhodné, aby matrace neležela na pevné desce bez možnosti spodního odvětrání, a aby alespoň ½ (ideálně 2/3) výšky matrace přesahovala přes bočnici postele. Tím docílíte správné cirkulace vzduchu v matraci a odpaření vlhkosti.

V neposlední řadě se nabízí použití membránového chrániče, který zamezí jakékoliv vlhkosti proniknout do jádra matrace. Nemusíte se bát zvýšeného pocení a nepříjemného pocitu šustění. Použitá membrána je nepropustná pouze shora dolů a opačným směrem je hyperprodyšná. Navíc je tak tenoučká, že si jejím použitím vůbec nezměníte vlastnosti matrace, kterou jste si pořídili. A jako bonus nebudete muset prát potah matrace, jelikož zůstane stále jako nový. A co si budeme povídat, napěchovat takový potah do pračky je někdy nadlidský výkon. Chrániče se vyrábí nejenom pod prostěradlo, ale také v provedení 2 v jednom, tedy navléknete bavlněný chránič (vyrábí se i v různých barvách) a můžete ulehnout. Prostěradlo již není potřeba. Není ani problém takový chránič pořídit na matraci vysokou 30 a více cm. Navíc jsou membránové chrániče vhodné pro alergiky, jelikož roztoči nemají v matraci z čeho žít. Tudíž tam nejsou. Vše máme v nabídce, na přání i v atypických rozměrech.

A co ještě doporučit v péči o Vaši kvalitní matraci?

Určitě alespoň jednou za rok matraci otočit ve směru hlava-nohy. Horní polovina těla je totiž těžší a takto budete matraci opotřebovávat rovnoměrněji.

No a není od věci občas nechat matraci vyvětrat celou na čerstvém vzduchu, nejlépe když je venku suchý mráz.

A co popřát závěrem? Ať Vám Vaše zdravotní matrace slouží co nejdéle.

Vaše Jitka Klapková

Ložnice Jičín

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení