Jak správně pečovat o matrace
Pokud Vám záleží na kvalitě spánku a spánkové regeneraci, jistě jste již zainvestovali do nákupu kvalitní zdravotní matrace. Ceny takových matrací jsou poměrně vysoké v závislosti na vlastnostech, kvalitě zpracování a výšce matrace. Záruka na proležení jádra u těchto matrací je od 8 do 12 let. Proč si ale životnost Vašeho lůžka ještě neprodloužit? A hlavně jak ji nezkracovat?
V první řadě záleží na roštu, na který matraci položíte.
Ať už jde o rošt lamelový, laťkový, pevný nebo polohovací, vždy by mezery mezi jednotlivými lamelami nebo laťkami neměly být větší než 4 cm. Pokud by byly mezery větší, matrace by se při zatížení protlačovala mezi latě a postupně by došlo k trvalému poškození pěny uvnitř jádra.
Další velký vliv na životnost matrace má vlhkost, tedy pot, který během spánku vypotíme, a který snadno přechází do pěnového nebo latexového jádra matrace a svojí agresivností materiál pomalu degraduje a může dojít k předčasnému změknutí.
Proto je vhodné, aby matrace neležela na pevné desce bez možnosti spodního odvětrání, a aby alespoň ½ (ideálně 2/3) výšky matrace přesahovala přes bočnici postele. Tím docílíte správné cirkulace vzduchu v matraci a odpaření vlhkosti.
V neposlední řadě se nabízí použití membránového chrániče, který zamezí jakékoliv vlhkosti proniknout do jádra matrace. Nemusíte se bát zvýšeného pocení a nepříjemného pocitu šustění. Použitá membrána je nepropustná pouze shora dolů a opačným směrem je hyperprodyšná. Navíc je tak tenoučká, že si jejím použitím vůbec nezměníte vlastnosti matrace, kterou jste si pořídili. A jako bonus nebudete muset prát potah matrace, jelikož zůstane stále jako nový. A co si budeme povídat, napěchovat takový potah do pračky je někdy nadlidský výkon. Chrániče se vyrábí nejenom pod prostěradlo, ale také v provedení 2 v jednom, tedy navléknete bavlněný chránič (vyrábí se i v různých barvách) a můžete ulehnout. Prostěradlo již není potřeba. Není ani problém takový chránič pořídit na matraci vysokou 30 a více cm. Navíc jsou membránové chrániče vhodné pro alergiky, jelikož roztoči nemají v matraci z čeho žít. Tudíž tam nejsou. Vše máme v nabídce, na přání i v atypických rozměrech.
A co ještě doporučit v péči o Vaši kvalitní matraci?
Určitě alespoň jednou za rok matraci otočit ve směru hlava-nohy. Horní polovina těla je totiž těžší a takto budete matraci opotřebovávat rovnoměrněji.
No a není od věci občas nechat matraci vyvětrat celou na čerstvém vzduchu, nejlépe když je venku suchý mráz.
A co popřát závěrem? Ať Vám Vaše zdravotní matrace slouží co nejdéle.
Vaše Jitka Klapková
Ložnice Jičín